Namesto v Planici nepregledna množica ljudi pred parlamentom: Golob, prisluhni nam ali odleti! (foto, video)

Foto: Tomo Strle, Domovina
POSLUŠAJ ČLANEK
Medtem ko tribune na današnji tekmi skakalk na veliki skakalnici v Planici spet bolj ali manj samevajo (Peter Prevc jo je ob padcu na treningu odnesel z udarci in lažjim pretresom možganov), se je množica kakih 20 tisoč upokojencev danes sešla pred parlamentom.

Shod je bil drugi, točno mesec dni po prvem, udeležba pa opazno večja; po oceni organizatorja, ta je praviloma bolj optimistična od realnih, naj bi znašala kar 31.000 ljudi.

Ne glede na dejansko število pa smo tako masovnim protestom v Sloveniji priča zelo redko. Osnovno sporočilo in zahteve so ostali isti kot na prvem shodu. Ob draginji, ki je močno prizadela upokojence z nizkimi pokojninami, zahtevajo zvišanje za 20 % pri najnižjih pokojninah ter 15 % pri srednjih.

Povabljeni, med njimi premier Robert Golob in minister za socialo Luka Mesec, se na shodu niso pojavili.

Domoljubje in ponovitev zahtev


Na to je spomnil organizator Pavle Rupar na sicer domoljubnem začetku. Opozoril je tudi na medijsko manipulacijo javne televizije, ki upokojencem »namesto kritičnega pogleda v Tarči nameni poniževanje, diskreditacijo in daje glas in prednost ljudem, ki so proti nam«, medtem ko upokojenci dobijo ob več kot 10% inflaciji »sramotna 5,2 procenta zvišanja pokojnine«.

Poleg glavne zahteve o takojšnjem povišanju pokojnin je Rupar naštel še usklajevanje z inflacijo na dva meseca, pokojnino, ki znaša 75 % povprečne neto plače, vpis 13. pokojnine v ustavo, obvezen letni dohodek 750 evrov, izbirno 100% vdovsko pokojnino ter, kar je povzdignilo najglasnejše vzklike odobravanja, plačano dopolnilno zavarovanje za upokojence z majhnimi pokojninami in zlasti, naj plačevanje RTV-prispevka prevzame država. Od zadnjega srečanja pred mesecem se na vse te zahteve odgovorni niso odzvali, medtem ko se poskušajo podeljevati dodatki za sodnike v višini 600 evrov in podobni absurdi, je omenjal Rupar

Med drugim je spregovoril tudi veteran vojne za Slovenijo Suad Muslimović, ki se je kljub tujemu poreklu ob lepi slovenščini opredelil za človeka s »slovenskim srcem« in pozval vse stranke, da enotno za vselej rešijo izčrpavanje pokojninske blagajne. »Zahtevamo le, kar smo zaslužili in dajali v pokojninsko blagajno, ki je naša,« je povedal.

Spomnili so se tudi na vse upokojence, ki niso bili zraven zaradi zdravstvenih težav ali ostalih preprek in za njih na kratko zmolili. Pozdravili so tudi podpornike mlajših let. Večkrat je bilo povedano, da jih strankarska opredelitev ter delitev na leve in desne ne zanima. Izrazili so pričakovanje, da je politika glede skrbi za upokojence enotna. Organizatorji so še izrecno poudarili, da ne pričakujejo odstopa vlade, saj so šele prišli in imajo kaj za narediti. Izrazili so še željo po enotnosti naroda.

[video width="640" height="352" mp4="https://www.domovina.je/wp-content/uploads/2023/03/protest_upokojencev_marec_2023.mp4"][/video]

Predstavitev novega društva 1. oktober


Igor Črnoga je predstavil novoustanovljeno društvo 1. oktober (kot njegov podpredsednik in odgovorni za statut), ki je bilo napovedano v zadnjih dneh in so ga snovali od zadnjega protesta. Društvo je v fazi registracije. Takoj po njej bodo sprejemali včlanjenja vseh, ki to želijo.

Društvo je nastalo za izvajanje aktivnosti v prid upokojencem, za katere bi sicer morala skrbeti vlada. V prvi vrsti gre za dostojne pokojnine ter oblikovanje trdnega in neodvisnega pokojninskega sklada in pa posebno varstvo ranljivih skupin. Predstavniki društva se nameravajo pogajati z vlado. Ker vladni postopki trajajo predolgo, bodo zakonodajo spisali sami in se izognili dosedanji ignoranci vlade vse od povolilnega obdobja naprej, ko so na visokoleteče obljube o najnižji pokojnini 1000 evrov ipd. kaj hitro pozabili. Napovedali so tudi podporo ostalim izigranim skupinam, kot so gasilci in medicinske sestre, če bo to potrebno.

Glede optimistične, a negotove nadaljnje poti je Črnoga omenil že dosežena uspeha, umik nezakonitega dodatka sodnikom in tožilcem ter novo pobudo za dodatno uskladitev pokojnin. Vendar je povedal, da to še ni dovolj. Društvo se šele rojeva in imajo še veliko za izbojevati. Pričakujejo korektno poročanje medijev. Slednji so sicer o novem društvu poročali bežno, Črnoga in njegov govor pa po poročanju dveh glavnih televizijskih hiš na njihovih portalih ni bil omenjen.

Kaj pravi glas običajnih upokojencev


Med protestniki, ki smo jih spraševali o njihovih razlogih za protest, so mnenja podobna. Med njimi so izigrani, ki z nizko pokojnino brez pomoči otrok ne pridejo čez mesec, pa tudi tisti, ki takšnim izražajo solidarnost. Eni od protestnic je med pogovorom šlo vidno na jok. Vzorec sogovornikov je premajhen, da bi bil reprezentativen, a se velika večina namerava včlaniti v novoustanovljeno društvo ali pa o tem razmišljajo. Vsi vprašani so tudi izrazili ogorčenje nad odrekom podpore Zveze upokojencev in njenega nasprotujočega javnega nastopa. Eden od sogovornikov je pripomnil, da to ob visokih pokojninah vodilnih v zvezi ni presenetljivo, saj je zanje dobro poskrbljeno.

Kljub poziciji organizatorjev protesta, ki ne zahteva odstopa vlade, si številni protestniki želijo prav tega, saj se od vlade čutijo izigrane ali vsaj nezadovoljne tudi na drugih področjih. Nekateri se prvega shoda niso udeležili. Eden od sogovornikov nam je zaupal, da informacija o datumu in uri ni prišla do njega. Slabo poznavanje organizatorjev protesta sicer kaže na to, da ne gre za posebno akcijo SDS, kot trdi vlada. Vsi se nameravajo prihodnjih protestov udeleževati še naprej. Naslednji bo čez približno en mesec.



Fotogalerija s protesta:

[gallery_media_slugs=protest-upokojencev-marec_1.jpg,protest-upokojencev-marec_2.jpg,protest-upokojencev-marec_3.jpg,protest-upokojencev-marec_4.jpg,protest-upokojencev-marec_5.jpg,protest-upokojencev-marec_6.jpg,protest-upokojencev-marec_7.jpg,protest-upokojencev-marec_8.jpg,protest-upokojencev-marec_9.jpg,protest-upokojencev-marec_10.jpg,protest-upokojencev-marec_11.jpg,protest-upokojencev-marec_12.jpg]

KOMENTAR: Vid Sosič
Jaši Jenullu in nekaterim medijem enostavno mora biti nerodno
Neverjetna mobilizacija upokojencev, ki jo že drugič v mandatu Roberta Goloba vidimo pred parlamentom, kaže na to, da je vrenje med ljudstvom precej večje, kot bi sklepali iz poročil večinskih medijev. Tudi tokrat novic o protestu ne postavljajo v naslovno novico spletnih portalov, temveč nekam na rob, izogibajo pa se tudi objavi fotografij, ki bi pokazale število zbranih ljudi. Slednje je najbrž posledica zadrege, da so še nedavno intenzivno, na najboljših mestih in v najboljših terminih pokrivali vsak protest proti Janševi vladi, četudi je Jenull na ulico spravil morda nekaj deset kolesarjev. A novemu šefu vlade Golobu z medijskem osvetljevanjem resnice oziroma realnosti se očitno še nočejo zameriti – prav zdaj namreč potekata 2 procesa lobiranja: za ponoven prevzem RTV Slovenija ter za državno financiranje tiskanih medijev. A vrnimo se k množici Slovencev na Trgu republike, ki bi si enostavno morala zaslužiti pozornost premierja Goloba. Če jo je sam namenjal "Jenullovim protestnikom" in ob obisku protesta v kamere razlagal, kako je prišel poslušat, ga zdaj, ponovnemu povabilu navkljub, že drugič ni blizu. Prav tako izpred parlamenta nismo videli mahati Urške Klakočar Zupančič, kar sicer počne, ko se pred hramom demokracije zbirajo druge protestniške skupine. Ampak tako pač je: tako kot imamo v Sloveniji prvorazredne in drugorazredne državljane, imamo tudi prvorazredne in drugorazredne protestnike. Čeprav je slednjih več, ne samo po definiciji razmerja med elito in običajnimi ljudmi, temveč tudi v realnosti, jih leva oblast ne bo povohala, kvečjemu jih bo etiketirala z "Janševimi podporniki", kot da so to neka bitja, s katerimi človek ne bi smel imeti opravka. Naš sprehod med njimi kaže, da je takšno etiketiranje neupravičeno oziroma ne ustreza resnici.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike